Finančná rezerva sa môže tvoriť iba z vlastných peňazí, ktoré sa neminú.
S finančnou rezervou sa človeku jednoznačne žije ľahšie. Jej vybudovanie stojí a padá na rozhodnutí a správaní každého samostatne. Ako a predovšetkým z čoho ju vybudovať tak, aby to čo najmenej bolelo?
Finančná rezerva sa môže tvoriť iba z vlastných peňazí, ktoré sa neminú. Teda vždy súvisí s okresaním bežných výdavkov či zmenou životného štýlu. Malá zmena v mesačných výdavkoch však zabezpečí, že v budúcnosti sa zabehnutý životný štandard vďaka vybudovaným úsporám výrazne meniť nemusí. Čím dlhšie sa rezerva bude tvoriť a existovať, tým viac peňazí (či už príspevkami alebo zhodnotením) v nej bude uskladnených.
Prvým odporúčaním, s ktorým sa dá stretnúť najčastejšie, je v zmysle „najprv sebe, potom ostatným“. To znamená na deň výplaty nastaviť trvalý príkaz, vďaka ktorému sa odošlú peniaze. Tým, že peniaze už nebudú na účte sa logicky zníži možnosť minúť ich na niečo iné.
Takéto skokovité zníženie dostupných peňazí si niekto nevie predstaviť. Preto niektorí ľudia uprednostňujú sporenie z tej časti peňazí, ktorá ostane po mesiaci. Teda spravia príkaz na prevod deň pred výplatou. Spoliehanie sa na aký-taký zostatok pred výplatou má slabé miesto v potrebe neminúť všetko, čo človek zarobí.
Dolfiho TIP! Prečítajte si tiež: Všetko je jednoduchšie s finančnou rezervou
Niektorí totiž minú všetko bez ohľadu na výšku príjmu. Pre týchto sa javí ako dostupné riešenie zaokrúhľovanie, resp. navyšovanie platieb. Každá platba sa tak zaokrúhli, prípadne navýši o určité percento a navýšenie smeruje na sporiaci účet. Človek tak síce opäť minie všetko, čo zarobí, avšak s tým, že na konci mesiaca má na sporiacom účte aspoň nejakú rezervu. Tú môže následne presunúť do finančnej rezervy (aby ju v návale nákupných emócií neminul).
Peniaze na mimoriadne vklady do pravidelného sporenia získava človek doslova mimoriadne. Môže ísť o mimoriadne odmeny, príjem z predaja nepotrebných vecí cez bazárové webstránky a podobne. Ide teda o peniaze, s ktorými človek nepočíta pri pravidelných výdavkoch. Pri takýchto príjmoch je vhodné umiestniť aspoň časť, keď už nie celú výšku odmien a príležitostných príjmov do príspevkov na budovanie finančnej rezervy.
Ďalšou príležitosťou vytvárajúcou priestor na tvorene finančnej rezervy sú nákupy vo výpredajoch. Pri výpredajoch rozlišujte tovar,
Presunúť plnú výšku zľavy z predajnej ceny do úspor má význam vtedy, keď výdavok na daný tovar je započítaný do plánovaných bežných výdavkov. Rovnako to dáva zmysel pri drahších tovaroch s vyššou kvalitou, pretože úspora vznikne pri dlhšej trvácnosti alebo na zdraví. Pri nákupoch, ktoré boli kupované výlučne z dôvodu zľavy a nie pre skúsenosti s výrobkom, dajte bokom polovicu úspory.
Pavel Škriniar, finančný analytik Swiss Life Select
Dolfiho TIP! Prečítajte si tiež: Dolfi Vám prináša Kopi – nástroj na sledovanie výdavkov