KOPI Trenažér testov AOCP štatistika

Róbert Kopál: Moja investičná cesta (voľné pokračovanie)

Spoločnosť NVIDIA – ako som našiel ihlu v kope sena.

Od spísania mojej investičnej cesty, ktorú Vám formou seriálu prinášal v pravidelných dvoj týždňových intervaloch Zelený delfín, uplynulo už viac ako pol roka a za ten čas sa na mojej investičnej ceste (po ktorej ešte stále kráčam) udialo pár celkom zaujímavých veci, o ktoré by som sa s Vami čitateľmi rád podelil. A tak som si povedal, že formou voľného pokračovania, budem z času na čas prinášať krátke doplnenia príp. aktuálne informácie,  ktoré by z môjho pohľadu mohli čitateľa Zeleného delfína zaujímať.

Dnes bude takýmto čriepkom z mojej investičnej cesty téma, ktorá je bezpochyby horúcou. Tou témou je nástup umelej inteligencie (A.I. ako Artificial Intelligence) a využitie tohto fenoménu na investovanie. O AI sa napísalo a povedalo už veľmi veľa a podľa môjho skromného úsudku sme stále ešte len na začiatku revolúcie, ktorá zmení naše životy spôsobom aký si dnes ešte ani nevieme celkom predstaviť.  AI už dnes mení svet okolo nás, vrátane našich vlastných návykov. Jeden konkrétny príklad z mojej vlastnej praxe. Obrázky do svojich prednášok už nevyhľadávam cez prehliadač Google, ale si ich nechávam generovať ChatGPT-4, pretože je to ďaleko efektívnejšie. Šetrím nielen najvzácnejšiu komoditu – čas, ale dostávam aj lepší/presnejší výsledok. A to som zistil, že moje deti začali používať nástroje AI dávno predo mnou.

Poďme ale k tomu investovaniu…

Zrejme by sme ťažko hľadali investora, ktorý sa zaujíma o investovanie do AI a nepočul by o spoločnosti NVIDIA. Tak ako bola Tesla svojho času nositeľom elektromobility, tak je dnes NVIDIA synonymom investovania do AI. Cena akcií tejto spoločnosti v posledných mesiacoch raketovo rastie viď. graf nižšie – obdobie posledných 5 rokov.

Za posledný rok je nárast o cca. 317 % a od januára tohto roka je to cca. 74 %. Otázkou dňa, ktorú bezpochyby rieši veľké množstvo investorov je, či je tento nárast ceny akcií adekvátny resp. či môže pokračovať, alebo sa jedná o bublinu, ktorej prasknutie je len otázkou času. Moja odpoveď, aby som bol úprimný znie – že neviem, čo bude v blízkej budúcnosti nasledovať.

No ale keďže sa v mojom portfóliu tieto akcie nachádzajú (o tom kedy a ako sa tam dostali Vám poviem viac o chvíľku), tak som logicky riešil aj otázku aký investičný postoj sám zaujmem. Pri cene akcií nad 900 (konkrétne 917 USD/akcia), som sa rozhodol pár akcií odpredať (pár doslovne, pretože sa jednalo presne o 2 ks). Dôvod môjho odpredaja nesúvisel so snahou o časovanie trhu alebo s obavami o nafukovanie bubliny okolo AI, ale s diverzifikáciou môjho portfólia a z toho plynúcej potreby začať rebalancovať. Jednoducho neuveriteľným rastom akcií tejto spoločnosti sa jej váha v mojom portfóliu dostala z pôvodného cca. 1% na viac ako 15%. Pri investovaní sa snažím, aby bolo moje portfólio diverzifikované, čo sa mien, regiónov ale aj sektorov týka. V AI vidím najmä z dlhodobého hľadiska (a ja sa stále považujem za dlhodobého investora) obrovský potenciál, no moja vlastná investičná cesta a cieľ, nie je o maximalizácii možného výnosu a práve preto diverzifikujem.

Dolfiho TIP! Prečítajte si tiež predchádzajúcu časť: Veľký seriál: Moja investičná cesta (časť VII.)

A teraz ako som sľúbil, niečo k tomu, kedy a prečo sa NVIDIA vôbec ocitla v mojom portfóliu.

Bolo to pár rokov späť, niekde okolo rokov 2018 až 2019, kedy som riešil otázku ako investovať do budúcnosti autonómneho riadenia, o ktorom som presvedčený, že je našou budúcnosťou a prinesie revolúciu v oblasti dopravy. Rozvoj autonómnej dopravy podmieňuje samozrejme viacero faktorov (psychologické a sociálne, právne, technické), pričom na strane technických sa jedná vo veľkej miere o schopnosti spracovávať a vyhodnocovať veľké množstvo dát z periférnych zariadení (senzorov) autonómneho vozidla. Takýmto zariadením sú výkonné grafické karty. Lídrom v tejto oblasti bola, je a určite ešte nejaký čas aj bude spol. NVIDIA, a tak som v tom čase investoval do akcií práve tejto spoločnosti. Napriek istému pokroku v oblasti autonómnosti áut sme sa ešte stále nedočkali jeho plného uvedenia do prevádzky, aj keď som v tejto otázke stále optimista a verím, že je to len otázkou času. Cena akcií spol. NVIDIA odvtedy akcelerovala a to dokonca viackrát z nasledovných dôvodov. Jedným z prvých bol nástup kryptomien a záujem „ťažiarov“ kryptomien o výkonné grafické karty. Následne prišlo obdobie COVID-19, ktoré prinieslo prácu z domu a zvýšilo záujem o grafické karty či už do notebookov, alebo herných PC. No a aktuálne ďalšou parou do turbíny roztáčajúcej kolesá NVIDIE, je práve oblasť AI. Mimochodom práve nástup AI by mohol byť akcelerátor pôvodne spomenutej autonómnosti vozidiel, čím by sa kruh vlastne uzavrel.

Hovorí sa, že investovanie je vlastne nudné, no moja osobná skúsenosť je, že investovanie je fascinujúce a ani bujná fantázia nedokáže napísať také scenáre aké prináša sám život. Dôležité ale je, prekonať strach a obavy z neznámeho a nebáť sa vykročiť na svoju vlastnú investičnú cestu. A pritom vôbec nemusíte hľadať vlastnú „ihlu“ v kope sena, tak ako sa to podarilo mne v podobe spol. NVIDIA. Vy si môžete totiž kúpiť rovno celú „kopu sena“, v ktorej sú zaručene aj podobné alebo rovnako výnosné akcie. Tým nástrojom sú pre Vás fondy či už podielové, alebo ETF (napr. akciové/indexové). A na to, aby ste spolu vlastnili či už akcie NVIDIE, alebo aj iných významných spoločností, nemusíte byť milionári (to nie som zatiaľ ani ja). Stačia Vám k tomu aj ušetrené a následne investované desiatky Eur.

Želám veľa úspechov na Vašej investičnej ceste.

Róbert Kopál

Riaditeľ Asociácie obchodníkov s cennými papiermi

Dolfiho TIP! Prečítajte si tiež predchádzajúcu časť: Veľký seriál: Moja investičná cesta (časť XII.)