KOPI Trenažér testov AOCP štatistika

Veľký seriál: Moja investičná cesta (časť VIII.)

Investovanie nie je len o číslach. Aj profesionáli sa môžu mýliť a občas aj väčšina z nich.

Viac rokov po sebe som s mojim kolegom a priateľom navštevoval investičnú konferenciu, ktorá sa každoročne konala v Prahe. Bola zameraná na prezentáciu konkrétnych investičných tipov a príležitostí, pričom na nej vystupovalo viacero veľmi renomovaných investičných profesionálov. Jednalo sa o investičných analytikov, správcov fondov a manažérov portfólií.

Jeden rok, už si presne nespomínam dátum, ale mohlo to byť okolo roku 2018 (plus mínus 1 rok), som sedel medzi poslucháčmi a počúval diskusiu na tému budúcnosti automobilky Tesla. Na konferencii vystúpilo asi 10 rečníkov k tejto téme a „de facto“ všetci – od analytikov až po portfólio manažérov, sa zhodovali na tom, že táto spoločnosť to má tak povediac spočítané. Dokonca padali tipy na to, že do koľkých mesiacov vyhlási bankrot, pretože  je vraj známa tým, že jej produkt síce nepáli benzín, ale hotovosť (peniaze investorov) takým tempom, ktoré je zárukou takmer istého bankrotu.

Väčšina vystupujúcich a podotýkam, že sa jednalo naozaj o top profesionálov tvrdila, že tieto akcie dokonca „shortujú“. Short selling znamená tzv. predaj na „krátko“. Jednoducho si to predstavte tak, že akciu o ktorej ste presvedčený, že bude klesať na cene a na tomto poklese chcete priamo zarobiť, tak najskôr predáte a až neskôr ju nazad nakúpite. Predaj zrealizujete tak, že si tú akciu od niekoho iného na určitý čas požičiate do doby, kým ju neskôr nazad kúpite a vrátite. Jedná sa teda o špekuláciu nie na rast ceny nejakej akcie, ale na jej pokles. 

Unisono všetci vystupujúci sa zhodli na tom, že oni samy akcie tejto spoločnosti buď predávajú, alebo dokonca „shortujú“. Nenašiel sa jeden jediný z vystupujúcich, ktorý by prezentoval opačný názor (čo bolo mimochodom až zvláštne). No a ja tam sedím, počúvam odborníkov (niektorých z nich poznám aj osobne a vážim si ich názory) a uvažujem, čo spraviť po návrate domov (alebo dokonca cez apku v mobile už aj priamo tam). Mám totiž na svojom účte okrem iného nakúpené aj akcie spoločnosti Tesla. Kladiem si preto jednoduchú otázku. Mám ich teraz rýchlo všetky predať alebo mám dokonca začať Teslu „shortovať“, ako to robí väčšina prezentujúcich? Nepochybujem, že prezentujúci vedia o Tesle podstatne viac než ja a určite si dali ďaleko väčšiu námahu prehrabávať sa jej číslami. Napokon, spravujú mnoho miliónové portfóliá a majú k dispozícii aj podstatne viac kapacít na analýzy a vyhodnocovanie.  

Dolfiho TIP! Prečítajte si tiež predchádzajúcu časť: Veľký seriál: Moja investičná cesta (časť VII.)

Napokon som túto otázku a dilemu ako ďalej,  vyriešil tak ako je mne blízke. Diverzifikáciou. Po návrate domov som postupne odpredal polovicu mojich akcií a tú druhú som si ponechal s rozhodnutím, že ich budem držať dlhodobo. Na tej predanej polovici som niečo zarobil. Nijak extrémne veľa, no stačilo to na to, aby som v prípade krachu, ktorý predpovedali, nezaznamenal z celkovej pozície nejakú významnú stratu, ktorá by ma mrzela.

Takmer všetky zvyšné akcie, ktorých počet sa medzičasom zvýšil z dôvodu opakovaného tzv. „splitu akcií“, vlastním prakticky až dodnes, aj keď po splite som ich pár s vysokým ziskom predal. Split akcií znamená, že spoločnosť sa rozhodne jednu pôvodnú akciu vymeniť za nové v nejakom stanovenom pomere. V prípade tejto spoločnosti bol split realizovaný dokonca 2x. Prvý krát v roku 2020 v pomere 5:1 a potom ešte v roku 2022 v pomere 3:1. To znamená že najskôr ste v roku 2020 dostali za 1 pôvodnú akciu 5 nových a potom v roku 2022 opäť za 1 akciu 3 nové. Takto ste napokon za jednu akciu z roku 2019, mali na svojom účte celkovo až 15 nových akcii (5×3). Aktuálne dnes, keď píšem tieto riadky, mi na investičnom účte svieti zhodnotenie pôvodnej investície pri akciách spoločnosti Tesla vo výške 1361 %.

Týmto príkladom nechcem povedať, že nemá význam načúvať odborníkom. Chcem len poukázať na to, že čísla a tabuľky nikdy nepovedia úplne všetko. Áno, veľmi často majú vysokú pravdepodobnosť predvídať budúci vývoj, a preto je vhodné na ne pri investovaní brať ohľad. No občas (alebo takmer vždy), je tu ešte aj niečo, čo sa len ťažko kvantifikuje, ale môže hrať pritom podstatnú úlohu. Pri mojom rozhodovaní sa či predať všetky akcie danej spoločnosti, alebo si časť ponechať, zohrala istú úlohu aj moja minulosť a viera v schopnosti odhodlaných ľudí prekonávať prekážky a posúvať veci dopredu.

Pochádzam z Partizánskeho, ktoré tesne pred 2. svetovou vojnou založil Antonín Baťa (nevlastný brat Tomáša Baťu), preto sa aj Partizánske volalo pôvodne Baťovany (až komunisti mesto po vojne premenovali na Partizánske). Odkaz a princípy Tomáša Baťu sú pre mňa veľmi inšpirujúce. Ako aj jeho odhodlanie niečo dokázať a zmeniť svet k lepšiemu a prosperujúcejšiemu miestu na život. Mám pocit, že istú drobnú podobnosť s Tomášom Baťom vidím aj u zakladateľa spoločnosti Tesla, Elona Muska. Minimálne v tom, že sa snaží posunúť veci dopredu a je odhodlaný pre realizáciu svojich nápadov urobiť maximum. Nie vždy a nie všetko sa podarí realizovať, ale práve to osobné nasadenie vnímam ako jeden z X faktorov, ktoré častokrát oddeľujú úspech od neúspechu a prosperitu od krachu. Popravde, toto boli pre mňa tie drobné aspekty pri rozhodovaní sa, či časť svojich úspor vsadím na Muskovu víziu zmeniť svet v oblasti automobilovej dopravy. A tak sa zdá, že v tomto prípade mi moja stávka vyšla a môj 6 zmysel (alebo cit) pre nájdenie dobrej investície sa osvedčil.

Mám za to, že ten akýsi cit alebo aj 6 zmysel sa buduje a cibrí časom a skúsenosťami. A hoci pri svojich investíciách samozrejme zohľadňujem aj iné aspekty (produkt, hospodárenie, zadlženosť, pomer P/E, atď.) tak sa musím priznať k tomu, že ten vnútorný pocit a isté presvedčenie resp. očakávanie pravdepodobného budúceho vývoja, zohráva pri mojom výbere vhodných investičných príležitostí podstatnú úlohu.

Príkladom je aj výber ďalšej spoločnosti, ktorú som sa rozhodol zaradiť na zoznam tých, prostredníctvom ktorých chcem ilustrovať svoje investičné rozhodnutia. Touto spoločnosťou svoj zoznam uzatváram.

Jedná sa o spoločnosť NVIDIA (spoločnosť, ktorej produktom sú predovšetkým vysoko výkonne čipy a grafické karty). Dôvody prečo som danú spoločnosť zaradil do svojho portfólia, do istej miery súviseli práve so spoločnosťou Tesla, aj keď samozrejme nielen s ňou. Akcie tejto spoločnosti som začal nakupovať po tom, ako som si prečítal viacero článkov týkajúcich sa budúcnosti autonómneho riadenia, o ktorom som presvedčení, že je len otázkou času. Teda nie či vôbec, ale skôr kedy sa ho dočkáme. K téme autonómneho riadenia som sa dostal práve cez spoločnosť Tesla, ktorá je v tejto téme jedným z lídrov na trhu (našťastie nie jediným, čo je dobré z dôvodu konkurencie a rýchlosti vo vývoji). Autonómne riadenie, ak by náhodou čitateľ netušil, o čom hovorím, tak sa bavíme o budúcnosti, kedy si sadneme do auta a to nás dovezie do cieľa našej cesty bez nutnosti sa venovať šoférovaniu. To mimochodom otvára obrovské možnosti do budúcnosti pre ďalšie služby počas času stráveného cestovaním.

Dolfiho TIP! Prečítajte si tiež predchádzajúcu časť: Veľký seriál: Moja investičná cesta (časť VII.)

Takže ak verím a ja verím, že budúcnosť je v autonómnosti riadenia, tak sa pýtam sám seba. Ako je možné na tom ako investor profitovať? Čo sú jednotlivé elementy nevyhnutné pre praktickú realizáciu. No a jedným z takýchto elementov sa javí hardware v podobe super výkonných grafických kariet, ktoré sú nevyhnutné na spracovanie obrovského množstva údajov z množstva periférnych zariadení (kamery a radary), ktoré sú osadené na takomto autonómnom aute.  Lídrom na trhu je spoločnosť NVIDIA, takže logicky by z toho mohla a mala ťažiť. Preto som sa rozhodol vsadiť na toto moje očakávanie a investovať do spoločnosti, ktorej už aj vtedajší pomer P/E bol vysoko nad priemerne P/E celého trhu.

Nebolo to však len o stávke na autonómnosť. Pri tejto spoločnosti sú ďalšími podpornými faktormi aj kryptomeny a herný priemysel. No a všetky tieto aspekty naozaj hnali a ešte stále aj ženú akcie doslova do astronomických výšok. Nedávno sa k tomu pridal ešte aj fenomén AI (AI znamená umelá inteligencia a je to skratka z anglického artificial intelligence), ktorý je ďalším akcelerátorom ceny tejto spoločnosti. Môj aktuálny výnos dosahuje takmer 790 %. Samozrejme, uvedené číslo sa mení nielen každý deň, ale doslova každú minútu podľa vývoja trhovej ceny. Moja investícia do tejto spoločnosti dosahuje nielen jedno z doteraz najvyšších % zhodnotení, ale patrí aj do top investícií, pokiaľ ide o absolútnu výšku nerealizovaného zisku.  

Aby som však v čitateľovi ani omylom nevyvolal dojem, že už mám až tak vycibrený cit, že pomocou neho z „klobúka vytiahnem“ vždy len zaručene tú dobrú investíciu, mám po ruke na ukážku aj slušné množstvo opačných „premiantov“ v mojom portfóliu, pri ktorých je výsledok diametrálne odlišný.

Len pre názornosť krátka ochutnávka: Canadian Solar aktuálna nerealizovaná strata – 47% , Clorox company -32%, Quantumscape corp. strata dokonca až -83%. A to nie je konečný počet z môjho aktuálneho portfólia, plus desiatky ďalších za celú dobu mojej investičnej ságy. A nech aspoň čiastočne vykompenzujem tie úžasné úspešné príbehy, ktorými som sa pochválil (aj keď to vážne nie je mojím cieľom, len som sa na nich snažil ilustrovať svoje dôvody a myšlienkové pochody ako som sa k nim dostal), tak sa pochválim aj investíciou, ktorú kontinuálne držím už takmer 15 rokov a som na nej takmer celú dobu v strate. A sedím na nej a sedím.  Sedím a sedím… Ako sliepka na pokazenom vajci (u nás sa takému vajcu hovorilo záprdok). A čakám, čakám a čakám… Kedy sa z neho niečo vyliahne.

O tom ale až v ďalšom pokračovaní seriálu opäť o 2 týždne.

Róbert Kopál

Riaditeľ Asociácie obchodníkov s cennými papiermi

Dolfiho TIP! Prečítajte si tiež predchádzajúcu časť: Veľký seriál: Moja investičná cesta (časť VII.)