KOPI Trenažér testov AOCP štatistika

Veľký seriál: Moja investičná cesta (časť VII.)

Ako som svoje deti priviedol k ich prvým investíciám a dal v investovaní na radu svojho syna.

Našťastie, moje „obchodné“ portfólio (časť s ktorou som intenzívne obchodoval) tvorilo len časť môjho celkového portfólia. Mal som totiž aj tzv. „strategické“, teda také, ktoré som si budoval systematicky a dlhodobo. Obsahovalo akcie spoločností, ktoré som nakúpil so zámerom držať ich celé roky až desaťročia, a to bez ohľadu na momentálnu situáciu na finančnom trhu, pretože ich považujem za piliere môjho celkového portfólia.

Dolfiho TIP! Prečítajte si tiež predchádzajúcu časť: Veľký seriál: Moja investičná cesta (časť VI.)

Jednou z takýchto spoločností je aj Apple. Predstavovať túto firmu nejak zvlášť asi nemusím, keďže jej produkty sú všeobecne známe. Sám som sa od istého času stal spokojným používateľom produktov danej spoločnosti. A napriek tomu, že som jej produkty používal denne, z pre mňa neznámeho dôvodu ma vôbec nenapadlo, si preto kúpiť aj jej akcie. Čo je veľký paradox, pretože pri investíciách je aspekt dobrého produktu pre mňa významný. No asi to tak aj malo byť, pretože ku kúpe týchto akcií som sa dostal až po odporúčaní od môjho vlastného syna, ktorý mi túto investičnú radu s obľubou pripomína až do dnešných dní.

Ako som svoje deti priviedol k investovaniu a ich prvým skúsenostiam

Asi nebude prekvapením, že som sa svoje deti snažil od malička viesť k tomu, aby si budovali svoju vlastnú finančnú rezervu z peňazí, ktoré príležitostne dostanú (rovnako som to od detstva robil sám a nikdy som to neľutoval, práve naopak). A keďže rezervu treba nielen tvoriť, ale aj efektívne ukladať, postupne som sa ich snažil priviesť k investovaniu.  Verím že 100 krát účinnejšie je zažiť (teda mať vlastnú osobnú skúsenosť), ako len počuť, čítať, prípadne vidieť, a preto som prišiel s tým, že aj moje deti môžu investovať efektívne, aj keď majú len pár eur.

Vytvoril som im v rámci svojho vlastného investičného účtu ich podúčet (samozrejme virtuálny a v mojej vlastnej evidencii), v rámci ktorého mohli investovať spolu so mnou, pričom mali možnosť nakupovať konkrétne akcie v zlomkových hodnotách. Aby som ich v tom ešte viac motivoval a podporil, tak vždy pri oslave narodením alebo menín, dostali odo mňa dar v podobe niekoľkých „investičných“ eur. Jednalo sa teda o peniaze, ktoré mohli použiť výlučne len na investovanie (išlo o to, aby ich obratom neminuli na zbytočnosti). Takto som ich priviedol k ich vôbec prvým investíciám v živote. A dnes môžem povedať (a som na to aj patrične hrdý), že všetky moje deti, aj keď sú už plnoleté a o svojich financiách si rozhodujú samé, investujú pravidelne až dodnes.

Takže, ako som už spomenul, na radu svojho syna som svoje prvé akcie spoločnosti Apple kúpil už niekde okolo roku 2005 a držím ich dodnes. A ako možno vidieť z grafu vývoja ceny akcií, mám byť synovi za čo vďačný. Snažil som sa mu to splatiť tým, že som ho finančne podporoval počas celého jeho štúdia. Z čoho dnes zas ťaží on.

Ako mi fajčiari prispievajú na budúci dôchodok

Spoločnosť Apple rozhodne nie je jediná „stálica“ v mojom portfóliu. Z pochopiteľných dôvodov sa nebudem venovať všetkým, no uvediem ešte jednu spoločnosť, ktorá má najvyšší % podiel v mojom portfóliu. Jedná sa o spoločnosť Philip Morris ČR.

Do akcií tejto spoločnosti som začal investovať ešte začiatkom roka 2016. Motívom k investovaniu bola situácia, keď ma na zastávke MHD prenasledoval cigaretový dym (som zarytý nefajčiar) a ja som si povedal, že keďže nemám možnosť mu zakázať fajčiť priamo, tak nech mi to aspoň kompenzuje tým, že mi bude platiť „odškodné“ formou každoročnej dividendy.  A poviem Vám, že od toho dňa nebolo jediného roku, kedy by som tú dividendu nedostal.

A len aby ste mali predstavu, posledná dividenda za rok 2022 vyplatená v roku 2023, bola vo výške 1310 CZK, po zdanení 1113,50 CZK pri trhovej cene akcie okolo 17 800 CZK. To predstavuje čistý dividendový výnos cca. 6,2%. Niekomu sa to pri dnešnej výške inflácie môže zdať málo atraktívne. No pre mňa je čistý výnos v intervale 6-8% vyplácaný každoročne a so železnou pravidelnosťou, dostatočne atraktívny. A práve preto akcie danej spoločnosti tvoria už dlhodobo základný pilier môjho portfólia. Okrem pravidelného výnosu, ktorý vždy reinvestujem, slúži táto spoločnosť aj ako vhodný stabilizátor portfólia. Aj keď je pravda, že je s ňou značná nuda…

Úplným opakom takejto nudy je spoločnosť, pri ktorej sa nudiť rozhodne nebudete. No tiež dividendu zatiaľ nečakajte. Ak sa však posadíte do jej produktu, tak zažijete neskutočnú akceleráciu. Ale tú môžete zažiť dokonca nielen vtedy ak si kúpite jej produkt, ale aj vtedy, keď si kúpite jej akcie (viď graf).

Áno, jedná sa o spoločnosť Tesla a asi tiež nepotrebuje nijak zvlášť predstavovať. Danú spoločnosť som však do svojho výberu zaradil z dôvodu, že pri nej chcem ilustrovať jeden dôležitý aspekt a poznatok, ktorého sa pri svojich investíciách snažím držať.

Tým poznatkom a faktom je skutočnosť, že pri investovaní je síce vhodné a rozumné pozerať na fundamenty (ekonomické ukazovatele, ziskovosť, zadĺženosť a pod.) ako aj počúvať odborníkov, ale žiadna analýza a ani všetci na slovo vzatí odborníci vám nikdy na 100% nezaručia správnu radu.

Ich argumenty podporené praxou, číslami a štatistikami sa nielenže môžu zdať byť správne, oni dokonca aj môžu byť logické a správne, no aj napriek tomu môže byť výsledok diametrálne odlišný od toho čo Vám tvrdia. Ale o tom viac až nabudúce…

Pokračovanie seriálu bude opäť už o 2 týždne.

Róbert Kopál

Riaditeľ Asociácie obchodníkov s cennými papiermi

Dolfiho TIP! Prečítajte si tiež predchádzajúcu časť: Veľký seriál: Moja investičná cesta (časť VI.)