KOPI Trenažér testov AOCP štatistika

Všetko je jednoduchšie s finančnou rezervou

Prieskumy ukazujú, že pätina až tretina Slovákov nemá finančnú rezervu.

Odoprite si svoje malé prehrešky v podobe sladkostí, cesty taxíkom, „jedného“ pohárika či cigarety a ušetrené výdavky spočítajte. Ak je výsledok vyšší ako desať eur mesačne, máte alternatívu – nezhrešiť, ale investovať.

Malé prehrešky voči životospráve určite nie sú na škodu, veď človek by mal aj žiť a nie sa neustále obmedzovať. No na druhej strane, ak si ich doprajete pravidelne alebo si užívate väčšie pohodlie na úkor fyzickej aktivity, tak to vášmu zdraviu určite neprospieva. Preto radšej obmedzte rozpočet na škodlivé činnosti a presmerujte ho do niečoho užitočnejšieho – do finančnej rezervy.

Prieskumy ukazujú, že pätina až tretina Slovákov nemá finančnú rezervu. Ako najčastejší dôvod uvádzajú rast cien a nízky príjem. Veľa tých, ktorí akú-takú finančnú rezervu mali, tak ju použili na udržanie životného štandardu v čase zníženého príjmu.

Na finančnú rezervu človek nemá právny nárok a ani ju neprideľuje štát. Jej vybudovanie je v rukách každého z nás. Netreba ísť na to zhurta, dokonca postupné budovanie je vhodnejšie a výhodnejšie. Pretože ak aj začnete s minimom, čas a zložené úročenie dokážu spraviť z mála veľa.

Dolfiho TIP! Prečítajte si tiež: Čaro zloženého úročenia

Príklad

10 eur investovaných mesačne spraví za 15 rokov 3500 eur
20 eur investovaných mesačne spraví za 25 rokov 19 000 eur
30 eur investovaných mesačne spraví za 35 rokov 69 000 eur

Pri budovaní finančnej rezervy však netreba mať prehnané očakávania. Budete v nej mať toľko, koľko do nej vložíte. Finančná rezerva vznikne, ak si začnete odkladať peniaze a teda poľavíte zo svojho súčasného životné štandardu. Myslite na to, že to robíte preto, aby ste nemuseli výrazne okresávať svoj životný štandard v budúcnosti, keď nastanú nečakané finančné problémy.

Pamätajte, že kombinácia času a zloženého úročenia síce zvyšujú hodnotu rezervy, no na druhej strane inflácia zníži jej kúpnu silu. No nech už bude finančná rezerva akokoľvek vysoká, s usporenými peniazmi sa prípadné problémy riešia podstatne jednoduchšie, ako bez nich.

Ak neviete, ako začať s budovaním finančnej rezervy, oslovte nezávislého finančného sprostredkovateľa. On vám spraví audit výdavkov a vytvorí finančný plán, aby ste mohli žiť život podľa vlastných predstáv.

Pavel Škriniar, finančný analytik Swiss Life Select

Dolfiho TIP! Prečítajte si tiež: Akú hodnotu má jeden rok?