KOPI Trenažér testov AOCP štatistika

Gold nad zlato.

Zlato je žltý kov s vynikajúcimi vlastnosťami. Oplatí sa investovať do zlata?

Načo je nám zlato?

Ťaží sa už 6 000 rokov a niektoré zdroje odhadujú, koľko ho na našej planéte je. Ibaže reálne to nik nevie. Mne sa najviac pozdáva odhad okolo 180 000 ton (niektoré zdroje uvádzajú aj 15 násobok tohto množstva – príde mi to prehnané).

Približne 550 rokov pred našim letopočtom sa na území dnešného Turecka začali raziť prvé zlaté mince. Tieto sa pomerne rýchlo stali v oblasti Stredozemného mora akceptovaným platidlom pre obchodníkov, ale aj pre žoldnierov.

US Geological Survey odhaduje, že v zemi je stále 52 000 ton vyťažiteľného zlata. Stále však môžu byť – a budú objavené aj ďalšie náleziská. Naviac – zlato je veľmi dobre recyklovateľné. Až v posledných rokoch však nastal zanedbateľný problém – v niektorých elektronických zariadeniach je ho použité také malé množstvo, že recyklácia nedáva zmysel.

Podľa spoločnosti GFMS Refinitiv, na trh pribudlo v 4 kvartáli 2019 zhruba 1 184 ton zlata (novšie údaje som nedohladal).

Dopyt po zlate podľa rovnakého zdroja predstavoval 1 047 ton

Zásoby dostatočné, dopyt menší ako ponuka – zdá sa, že trh je celkom vyvážený.

Dolfiho TIP! Prečítajte si tiež: Realitné investície – všeliek alebo klam? (časť I.)

„Rozmohl se nám tady takový nešvar.“

Na Slovensku však je nemalé množstvo organizovaných skupín predajcov, ktoré sa snažia presvedčiť verejnosť, že svet sa rúti do záhuby, investori už nechcú nič iné len zlato, že zlato cenami atakuje svoje maximá a podobne.

Ono to laikovi môže pripadať pravdivo – ale nie je to zavádzanie? Zlato cenou atakuje svoje maximá – no to aj všetky burzové indexy pravidelne robia a aj ceny rôznych komodít, ale nikto tým nezdôvodňuje, prečo daný index či komoditu nakupovať.

Ako je to naozaj – oplatí sa?

Warren Buffett a ja (…jasné, že to takto píšem zo srandy) máme rovnaký názor. Zlato nevytvára žiadne hodnoty. Neprináša Vám nič, len potešenie ak je umelecky spracované a vieru, že ho od Vás jedného dňa niekto kúpi za viac peňazí, než ste ho kúpili Vy. To je ale na investičný nákup príliš málo signálov.

Takto to Warren Buffett zhrnul v roku 2011 v liste akcionárom:

„Zlato… má dva významné nedostatky, nie je ani veľmi užitočné, ani plodné. Pravda, zlato má určité priemyselné a dekoratívne využitie, ale dopyt na tieto účely je obmedzený a neschopný absorbovať novú produkciu. Medzitým, ak vlastníte jednu uncu zlata na večnosť, na jej konci budete stále vlastniť jednu uncu.“

Frank Holmes, hlavný investičný riaditeľ spoločnosti US Global Investors ostro kritizoval toto stanovisko s tým, že „prorok z Omahy (Warren Buffett) sa úplne mýli. Od roku 2000 kovy ďaleko prekonali index S&P 500 v pomere dva ku jednej“.

„Mal pravdu ten chlapec“. A nielen to. Všetci vieme, že to desaťročie bolo dosť nešťastným pre americké akcie a vieme aj prečo.

Ako to pokračovalo? Od roku 2011 dodnes spravili americké akcie výnos 232% a zlato len 22% – čiže menej, ako „zožrala“ inflácia.

Zlato – ako som písal vyššie, je viac ako 2 500 rokov akceptované ako niečo – čo má svoju cenu, ktorá dlhodobo rastie. Ale – dlhodobo rastú ceny všetkého. Existuje naratív, že zlato má vlastnosť uchovávať hodnoty.

Možno áno – možno nie. Nie som „expert na zlato“ ako si niektorí predajcovia uvádzajú pri svojom mene. Klientom zlato ako investíciu neodporúčam, ale sú klienti, ktorých uspokojuje mať časť peňazí v zlate. Prečo nie? Kto vie, čo bude ďalej. Ale rozhodne je pri investovaní dôležitá likvidita a náklady. Z tohto hľadiska mi pre retailového investora príde rozumné investovať do ETF zloženého z fyzického zlata.

Predajcovia zlata tvrdia, že cenné papiere naviazané na zlato nie sú dobré, že zlato treba vlastniť fyzicky. Mať ho skrátka doma. Je to ale pravda?

Dolfiho TIP! Prečítajte si tiež: Realitné investície – všeliek alebo klam? (časť I.)

Levně nakupovat, draze prodávat a pozdě platit faktury

Vypomáham si hláškami z filmov, ale neviem, ako lepšie vystihnúť pocity, ktoré z toho všetkého občas mám. Najlepšie moju frustráciu priblíži rozhovor, ktorý som viedol s investičným sprostredkovateľom, ktorý zároveň bol predajcom zlata a pamätám si ho dosť presne.

On

Ak klient investuje do zlata, má ho fyzicky doma. To je dôležité – nie je tam riziko tretieho subjektu

Ja

No počkaj, ale ponúkate aj sporenie do zlata aj investovanie pomerne malých súm – nezvyšuje doručovanie náklady? A čo krádeže? Nie je to pre klienta riziko – mať ho doma? Váš cieľový klient väčšinou nemá trezor.

On

No samozrejme, ponúkame klientom možnosť, nechať si zlato v trezore.

Ja

Počkaj – kde v trezore? Ako to funguje?

On

No my spolupracujeme s Rakúskou mincovňou. Klient za zlato zaplatí a dostane potvrdenie, že ho kúpil a že ho má uložené v mincovni.

Ja

Takže to kupujete v Rakúsku na meno klienta?

On

Nie – to je v našom mene.

Ja

Tak z toho som jeleň – kto mu vydá to potvrdenie?

On

No firma, s ktorou spolupracujem (bola to s.r.o. podľa finstatu so zadĺženosťou viac ako 100%).

Ja

Takže výhoda, ktorú ponúkate je, že zlato má klient fyzicky a nie je tam riziko iného subjektu, ale zároveň klient to zlato nemá a má len potvrdenie od s.r.o. ?

Onen poradca na to skonštatoval, že je to naozaj nejaké divné, že takto nad tým nerozmýšľal. Pozreli sme sa ešte na cenu zlata. Predávali ho o 30% drahšie, ako bola cena na burze. To vysvetľovali tým, že ona nemenovaná s.r.o. garantuje výkupné ceny uvedené na svojom webovom sídle a tie sú vyššie.

ČO???

Zlato s istotou

Skutočným podnetom na tento článok však boli informácie, ktoré som získal nedávno od jedného klienta. Poposielal mi aj zmluvy, keďže som nerozumel tomu, čo hovorí a hovoril to, čo si zapamätal, keď zlato kupoval.

Podstata zmluvy

Kupujúci od nás kupuje (25.5.2021) 100 gramov zlata za 10 458 Eur

My ho od neho odkúpime o 5 rokov za 13 334 Eur

Môj následný rozhovor s klientom…

Vy ste kúpili zlato za 10 458 Eur a v tom dátume stálo 100 gramov zlata 4 934 Eur. Chápem, že ste kúpili nejakú tehličku, tak tá mohla byť možno o 10% drahšia, ale veď Vy ste zaplatili o 100 % viac.

On

No ale oni mi garantujú, že ho odo mňa kúpia o 5 rokov za 13 334 Eur, tak čo riskujem?

Pravda. Neriskuje nič, len to, že firma keď bude mať menší prítok peňazí ako odtok, tak skrátka…. Ale veď to už poznáme. Má to znaky Ponziho schémy a o zlato tu vôbec nejde. Geniálne na tom je to, že kým to nepraskne, ani to asi nie je trestné. Zlato je komodita a ak ju niekto predá za dvojnásobok – no a čo  -šikovný je. Možno to ani nie je Ponziho schéma, lebo ak všetko čo utŕžia skutočne investujú, s prehľadom vyplatia o 5 rokov všetkých klientov. A keď sa to nepodarí – no a čo? Právnická osoba skrátka zanikne a nevyplatí klientov. Kto im dokáže zlý úmysel…?

A keďže je fajn, aby mal každý článok aj nejaký ten záver

Oplatí sa investovať do zlata? Keďže nie som expert na zlato – neviem. Ale viem Vám to – rovnako, ako mnoho iných investičných sprostredkovateľov a obchodníkov s cennými papiermi sprostredkovať ak Vy viete, že to chcete.

Ale pritom Vám ešte poviem, že existuje aj striebro, aj paládium a aj iné drahé kovy. Rovnako, že je dobré brať do úvahy aj ťažiarske spoločnosti. Odporučím Vám investíciu rozložiť aj na iné aktíva. Oboznámim Vás so všetkými nákladmi (ktoré budú geometricky nižšie ako tie, ktoré platíte predajcom).

Na kapitálovom trhu je prísna regulácia. Regulátor vie vždy skontrolovať, či som pri sprostredkovaní postupoval v súlade so zákonom.

A ak sa predsa len rozhodnete, že ho chcete mať doma – tak Vám odporučím, aby ste si kúpili priamo mince Vy sami v hociktorej regulérnej mincovni.

A náš rozhovor potom zavŕšim tým, či ste si istý, že ste dobre majetkovo poistený a či nechcete rozdiskutovať túto tému. Veď to je moja práca.

Ondrej Faith, Medical & Financial Consulting

Dolfiho TIP! Prečítajte si tiež: Realitné investície – všeliek alebo klam? (časť I.)