KOPI Trenažér testov AOCP štatistika

Prechod na cyklus T+1 (II. časť): Výzvy a realita prechodu na cyklus T+1

T+1 ako nástroj progresu kapitálových trhov.

Prechod na cyklus T+1, teda skrátenie doby na vysporiadanie obchodov s cennými papiermi z doterajších T+2 (dva pracovné dni) na T+1 (jeden pracovný deň), je krok, ktorý prináša mnoho výziev aj príležitostí pre finančné trhy a účastníkov trhu. Tento proces sa týka najmä obchodovania s cennými papiermi, a to ako na miestnych, tak aj na globálnych trhoch. Pre finančné inštitúcie, investorov a regulátorov je tento prechod kľúčovým momentom, ktorý môže ovplyvniť celkové fungovanie kapitálového trhu. Aké sú hlavné výzvy a realita tohto prechodu?

Technologická infraštruktúra a systémy

Jednou z najväčších výziev pri prechode na cyklus T+1 je potreba výrazného vylepšenia technologickej infraštruktúry. Skrátenie doby na vysporiadanie obchodov znamená, že finančné inštitúcie (t.j. účastníci depozitárov cenných papierov) budú musieť vyvinúť rýchlejšie a efektívnejšie systémy na spracovanie a potvrdenie transakcií. To sa týka nielen obchodných platforiem, ale aj systémov na spracovanie platieb, vykonávanie prevodov a na potvrdenie dodávky a platby cenných papierov.

Účastníci musia zabezpečiť, aby ich systémy boli schopné spracovať obrovské množstvo údajov v reálnom čase, čo si vyžaduje nielen technickú zdatnosť, ale aj rozsiahlu investíciu do modernizácie a digitalizácie existujúcich procesov. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k zlyhaniu vyrovnania obchodov, čím by sa narušila stabilita trhu, znížila efektivita vyrovnania účastníka a aj depozitára a boli uložené sankcie za zlyhanie.

Zvýšené riziko likvidity

Prechod na cyklus T+1 môže zvýšiť tlak na likviditu finančných inštitúcií, najmä tých, ktoré majú zložité portfóliá s množstvom klientov, domácich či zahraničných, a z toho vyplývajúce predĺženia reťazcov vyrovnania pre uzavreté obchody. Keď sa skracuje čas na vysporiadanie, zvyšuje sa potreba okamžitej likvidity na pokrytie záväzkov, čo môže viesť k napätiu na trhoch, k potrebe ďalších úverových liniek alebo likviditných nástrojov a prípadného zdraženia financovania.

Zvýšenie nárokov na obchodné procesy

Prechod na T+1 bude vyžadovať zmenu v spôsoboch obchodovania – v praxi to znamená, že obchodníci budú musieť konať a koordinovať rýchlejšie, čo kladie zvýšené nároky na ich schopnosť monitorovať trhy a rozhodovať sa v reálnom čase.  Hlavne ale bude nutné vylepšiť existujúce post-trade procesy na správne spracovanie uzavretých obchodov.

Tento prechod môže naraziť na kultúrne a organizačné výzvy. Firmy musia zabezpečiť, aby všetci zamestnanci, od obchodníkov po administratívnych pracovníkov, boli pripravení na rýchlejšie spracovanie obchodov, čo si môže vyžadovať preškolenie personálu a preorganizovanie pracovných procesov.

Komplikácie v oblasti regulácie a compliance

Regulátori na celom svete sa musia prispôsobiť novej realite, ktorá vyplýva z cyklu T+1. Tento prechod sa bude musieť premietnuť do aktualizovaných regulácií a pravidiel, ktoré budú musieť finančné inštitúcie dodržiavať.

V rámci compliance bude potrebné vyvinúť nové kontrolné mechanizmy a nástroje na sledovanie a vyhodnocovanie obchodov (KYC, AML, …), aby sa zabezpečilo, že všetky transakcie sú riadne spracované v rámci skráteného časového rámca.

Globálna koordinácia a harmonizácia trhov

Prechod na T+1 nebude problémom len na lokálnej úrovni, ale aj na globálnej. Vzhľadom na rôzne regulácie, obchodné zvyklosti, časové pásma a uzávierky procesov v rôznych krajinách sa môže vyskytnúť množstvo problémov s harmonizáciou termínov a procesov, čo môže viesť k výzvam pre medzinárodných účastníkov trhu.

Zvýšené náklady na prechod

Prechod na cyklus T+1 si vyžaduje investície do nových technológií, školenia zamestnancov, a možno aj do zmien v obchodných a regulačných štruktúrach. Tieto náklady môžu byť pre niektoré menšie finančné inštitúcie záťažou, čo môže viesť k problémom s konkurencieschopnosťou, ak nie sú schopné investovať do potrebných inovácií.

Realita prechodu na T+1

Aj keď prechod na T+1 prináša značné výzvy, jeho implementácia má aj množstvo výhod, ako sú zvýšená efektivita, zníženie rizika pre finančné trhy a potenciálne zavedenie nových technológií.

Z dlhodobého hľadiska je prechod na T+1 prirodzeným krokom k zlepšeniu globálnej obchodnej infraštruktúry, no zároveň vyžaduje aktívnu spoluúčasť dotknutých účastníkov, trhových infraštruktúr a regulátorov. Včasné formulovanie cieľov a prostriedkov ako uskutočniť prechod na cyklus T+1 bude kľúčom k úspechu v uskutočnení tejto zmeny. 

Centrálny depozitár cenných papierov SR, a.s.

Dolfiho TIP! Prečítajte si tiež: Prechod na cyklus T+1 (I. časť)