KOPI Trenažér testov AOCP štatistika

Prechod na cyklus T+1 (I.časť)

T+1 ako nástroj progresu kapitálových trhov.

Členovia slovenskej komunity pohybujúci sa v oblasti kapitálových trhov určite zaznamenali v posledných približne 2 rokoch stále sa zintenzívňujúcu verejnú diskusiu ohľadne prechodu kapitálových trhov spadajúcich pod EÚ na cyklus vyrovnania T+1.

Táto diskusia je vyústením približne 10-ročného globálneho vývoja, ktorého výsledkom je všeobecne rozšírený cyklus vyrovnania T+2. Minimálne v EÚ tento prechod začal v roku 2014, kedy bola schválená regulácia CSDR ukladajúca depozitárom spadajúcim pod ňu povinnosť vyrovnávať v rámci cyklu T+2, pričom v tom istom roku do tohto cyklu prešlo 28 krajín EÚ (vtedy ešte s Veľkou Britániou) a v roku 2017 sa k tomuto cyklu pridali i USA.

Keď sa už raz prešlo na cyklus T+2, bolo prirodzené že sa našli hlasy vyzývajúce k ešte rýchlejšiemu cyklu vyrovnania a to na cyklus T+1. Rok 2023 znamenal pre americké trhy niekoľko šokov na burzách, ktoré potrebu rozvoja v tomto smere minimálne na tomto trhu umocnili. Tento trh totiž videl v zrýchlení cyklu okrem iného aj zníženie kapitálových požiadaviek na pozície otvorené v dôsledku nevyrovnaných obchodov, rýchlejšie vyrovnanie samo o sebe, a nakoniec aj technologický pokrok, ktorý by si investície do zlepšenia procesov nutných na vyrovnanie v rámci cyklu T+1 vyžiadali od účastníkov trhu. Kvôli previazanosti sa k tomuto prechodu zaviazali aj Kanada a Mexiko a koncom mája 2024 po relatívne krátkom období príprav a testovania do tohto cyklu spomenuté krajiny aj prešli. Dnes, t.j. viac ako štvrť roka po tejto zmene, sa dá konštatovať, že prechod bol celkom úspešný a snáď aj hladký.

Čo sa týka iných veľkých trhov, India prešla na T+1 v januári 2023 a Čína má cyklus T+1, resp. T+0, zavedený v modifikovanej podobe už dlhšiu dobu.

Veľká Británia – okrem iného kvôli svojej výraznej prepojenosti ako na severoamerické trhy, tak aj na EÚ – viedla na svojom trhu rozpravu, ktorej výsledkom bolo v marci 2024 odporúčanie prejsť na cyklus T+1 najneskôr koncom roka 2027, pričom by tamojší trh preferoval zmigrovať spolu s EÚ.  

Globálny trend je teda jasný a tým sa teda dostávame k snahe EÚ prejsť do tohto cyklu. Regulácia CSDR z roku 2014 predpisuje členským krajinám cyklus vyrovnania v trvaní maximálne do 2. prevádzkového dňa od dňa obchodu. Či teda EÚ prejde na cyklus T+1 je teda v určitej miere viazané aj na regulatórny aspekt, keďže jednotlivé národné trhy majú dnes už stanovený maximálny cyklus, ktorý je ale dlhší ako cielený T+1. Je teda nutné viesť diskusiu na úrovni Európskej komisie, expertných skupín, odborových asociácií a aj národných komunít ohľadne výhod a nevýhod prechodu, zaviesť určitý stupeň organizácie v komunikácii a prípravách medzi jednotlivými spomenutými typmi aktérov na trhu a stanoviť si prípadný obsah a termín prechodu. 

Pre trhy EÚ sa teda otázka prechodu na cyklus T+1 stáva v určitom ohľade otázkou konvergencie s ostatným svetom a teda aj nezaostávaním za ním. Stále tu ale existuje aj prvok rozvoja: zníži sa neistota ohľadne otvorených obchodov, zefektívnia a zoštandardizujú sa procesy vyžadujúce urýchlené vyrovnanie a z technického hľadiska sa zvýši automatizácia a STP aspekt použitej technológie. Tieto zlepšenia môžu viesť v zvýšenej miere k osvojeniu a implementácii nových technológií ako je napríklad DLT, časom k zvýšeniu efektivity vyrovnania a z hľadiska investorov malých aj veľkých dôjde k zrýchleniu obratu cenných papierov ako môžeme vidieť v príbuznej oblasti a to u hotovosti, kde sú trendom instantné a prípadne atomické platby.