Jednoduchý návod pre každého.
Igor Havlíček, právny špecialista pre finančnú reguláciu
Investovanie je dnes dostupné takmer každému – stačí pár klikov na internete a už vám niekto ponúka „zaručený“ zisk. Rôznych ponúk a subjektov ponúkajúcich zaručene najlepšie výnosy je ako húb po daždi, a práve preto je dôležité vedieť, ako si overiť, či človek alebo firma, ktorá Vám chce predať investičný produkt, je legitímna a naozaj má oprávnenie na takúto činnosť. Na Slovensku to má pod palcom Národná banka Slovenska (NBS). Tu je jednoduchý návod, ako na to.
Na Slovensku môže investičné produkty (napríklad podielové fondy, akcie, dlhopisy, investičné poistenie a podobne) ponúkať len firma alebo človek, ktorý má na to povolenie od NBS, resp. je na takúto činnosť zaregistrovaný. Ak niekto takéto povolenie nemá, riskujete, že ide o podvod a Vy prídete o peniaze. Navyše, NBS dohliada na to, aby sa Vaše peniaze používali tak, ako to zákon dovoľuje, a aby boli chránené Vaše spotrebiteľské práva.
Najdôležitejším miestom, kde si viete overiť, či je firma alebo človek „v poriadku“, je oficiálna stránka Národnej banky Slovenska: www.nbs.sk.
Na stránke NBS nájdete v záložke “Úlohy NBS” sekciu „Dohľad nad finančným trhom“ a ďalej „Zoznam dohliadaných subjektov“. Práve tu sú všetky firmy a osoby, ktoré majú povolenie ponúkať investičné produkty na Slovensku, resp. sú zaregistrované ako finanční agenti.
Do vyhľadávača zadajte meno človeka alebo názov firmy, ktorá Vám ponúka investíciu. Ak sa v zozname nenájde, je to veľký varovný signál – takáto firma alebo osoba nemá povolenie na investičné služby na Slovensku.
Tip: Ak si nie ste istí, skúste hľadať aj podľa IČO (identifikačné číslo firmy), ktoré by Vám mal sprostredkovateľ vedieť povedať.
Aj keď firma alebo človek v zozname je, pozrite si, na aké služby má povolenie. Nie každý môže ponúkať všetko – niekto môže predávať len poistenie, iný len podielové fondy, ďalší môže obchodovať s cennými papiermi. Všetko je to v zozname jasne napísané.
Ďalšia otázka je, či sa finančný nástroj vôbec smie verejne ponúkať na Slovensku. Podľa Nariadenia EÚ o prospekte, každá verejná ponuka cenných papierovOznámenie osobám v akejkoľvek forme a akýmikoľvek prostriedkami, v ktorom sú uvedené dostatočné informácie o podmienkach ponuky a ponúkaných cenných papieroch, aby sa investor mohol rozhodnúť kúpiť alebo upísať tieto... Viac info (napríklad akcií alebo dlhopisov) v zásade podlieha povinnosti mať schválený prospekt (hoci existujú výnimky). Prospekt je dokument, ktorý obsahuje všetky dôležité informácie o firme a o ponúkaných cenných papieroch, aby sa investori mohli zodpovedne rozhodnúť.
Platí teda že cenné papiere môžu byť verejne ponúkané v EÚ až po predchádzajúcom zverejnení schváleného prospektu. To znamená, že pred začiatkom verejnej ponuky na Slovensku musí byť prospekt najprv buď schválený NBS, alebo jeho schválenie iným európskym regulátorom musí byť NBS notifikované. Avšak pozor, pokiaľ investor sám vyhľadá a kúpi cenný papierPeniazmi oceniteľný zápis v zákonom ustanovenej podobe a forme, s ktorým sú spojené práva, najmä oprávnenie požadovať určité majetkové plnenie alebo vykonávať určité práva voči zákonom určeným osobám.... Viac info (napríklad na zahraničnej webovej stránke), nejde o kúpu na základe verejnej ponuky, pretože investor koná z vlastnej iniciatívy a nie na základe ponuky. V takom prípade je možné kúpiť aj cenný papier, ktorý nie je predmetom verejnej ponuky na Slovensku.
Podobné pravidlo platí aj pre cenné papiere podielových fondov. Podielový fond, ktorý je ponúkaný verejnosti na Slovensku, musí mať vypracovaný predajný prospekt a kľúčové informácie pre investorov (hoci aj tu existujú výnimky). Tieto dokumenty musia byť schválené NBS a správcovská spoločnosť je povinná tieto dokumenty zverejniť. Aj tu platí, že zahraničné európske fondy musia mať pre verejnú ponuku na Slovensku prospekt notifikovaný NBS.
Okrem cenných papierov a podielových fondov sa môžete stretnúť aj s rôznymi druhmi exotickejších finančných nástrojov, ako sú rôzne deriváty, CFD a podobne. Finančné nástroje, ktorých návratnosť je viazaná na nejaké podkladové aktívum(Underlying asset) Aktívum, (t.j. finančný nástroj alebo cenný papier), na ktorom je založená zmluva o derivátoch. Viac info (tzv. štrukturalizované retailové investičné produkty) možno v Európskej únii ponúkať retailovým investorom iba vtedy, ak ich tvorca zverejnil tzv. Dokument s kľúčovými informáciami (KID). Tento dokument obsahuje základné údaje o finančnom nástroji, napr. kto je emitent, rizikovosť, náklady a poplatky a podobne.
Dnes je veľa ľudí na internete, ktorí sa tvária ako odborníci na investovanie. Nie všetci však majú povolenie radiť investorom alebo predávať investičné produkty. Ak Vám niekto sľubuje rýchle a isté zisky, alebo na Vás tlačí, aby ste investovali hneď, buďte veľmi opatrní. Overte si ich podľa vyššie uvedeného postupu. Pri investovaní pritom vždy platí, že vyšší výnos je spojený s vyšším rizikom. Ak Vám niekto tvrdí alebo sľubuje niečo iné, je to varovný signál.
Investovanie je dôležitým nástrojom na ochranu a zhodnotenie vašich úspor, a preto sa ho netreba báť. Správne zvolené investície môžu pomôcť prekonať infláciu a zabezpečiť lepšiu finančnú budúcnosť. Ak však investovaniu nerozumiete, je veľmi dôležité obrátiť sa na profesionála, ktorý má na poskytovanie investičného poradenstva platné povolenie a preukázateľné odborné znalosti. Takýto odborník musí spĺňať prísne požiadavky na odbornosť a dôveryhodnosť, ktoré stanovuje zákon. Vyhýbajte sa osobám, ktoré nemajú oprávnenie poskytovať investičné služby, pretože riskujete, že sa stanete obeťou podvodu. Nenaleťte podvodníkom a vždy dodržiavajte tieto zásady: