KOPI Trenažér testov AOCP štatistika

Záleží na tom, kde a ako sporíte deťom na budúcnosť

Niekto začne s budovaním finančného piliera pre potomka hneď s jeho príchodom na svet.

Iný si jeho dôležitosť uvedomí po nejakom čase a ďalší sa zobudí až krátko pred tým, ako dieťa peniaze potrebuje. Pritom dĺžka trvania sporenia pre deti je rozhodujúcim parametrom.

Trvanie sporenia je ovplyvnené dôvodom, prečo deťom budujeme úspory. Môže ísť o dosiahnutie dospelosti, o finančnú podporu na roky štúdia i pomoc pri štarte do života. Aj keď tieto dôvody patria k najčastejším zámerom rodičov, nejde o správnu formuláciu finančného plánu. Po dosiahnutí dospelosti sa v živote dieťaťa nič zásadne nezmení a objemnú finančnú podporu od rodičov nepotrebuje. V tomto veku totiž dieťa ešte študuje na strednej škole.

Finančná pomoc na univerzitné štúdium môže mať viacero podôb – školné, ubytovanie či študentský život. Ide o postupné financovanie jednotlivých semestrov, resp. mesiacov, čo znamená, že čas budovania úspor netrvá do prijatia dieťaťa na školu, ale sa predlžuje o každý semester štúdia.

Štart do života je moment, v ktorom sa peniaze určite zídu. No kedy presne má nastať? Ukončenie vzdelávania, opustenie rodičovského hniezda či kúpa vlastného bývania? Status študenta sa končí dovŕšením 26. narodenín, no osamostatnenie nastáva v priemere až po tridsiatke. Každý rok budovania úspor zvyšuje ich hodnotu zvyšuje ich hodnotu a teda i úžitok.

Dolfiho TIP! Prečítajte si tiež: Čaro zloženého úročenia

Uvedomenie si skutočného trvania sporenia uľahčí výber finančného produktu a aj investičnej stratégie, ak vybratý produkt nejakú ponúka. Na krátky čas sa odporúčajú skôr bankové produkty, na niekoľkoročné horizonty sú vhodné konzervatívne a zmiešané stratégie, na päť a viac ročné sporenia už prichádzajú do úvahy aj dynamické riešenia. Dynamických riešení sa určite na dlhodobých horizontoch netreba obávať. Požadovať od úspor, aby sa nikdy neznížili pod hodnotu vkladov znamená, že sa tým automaticky dáva podmienka na postupné znižovanie kúpnej sily týchto úspor.

Pre správny výber produktov, aby aj dieťa mohlo žiť život podľa vlastných predstáv, je nápomocný finančný plán. S tým ochotne pomôžu finanční sprostredkovatelia.

Pavel Škriniar, Swiss Life Select Slovensko

Dolfiho TIP! Prečítajte si tiež: Dôležitá informácia pre mladých: Stačí málo peňazí, aby ste si našetrili na zaujímavý dôchodok