KOPI Trenažér testov AOCP štatistika

Odhaľte internetové finančné nástrahy

Nehľadajte skratky k zbohatnutiu cez neregulované finančné produkty.

Nie, určite nemáte zabudnuté bitcoiny na burze, o ktorej ste doteraz nepočuli. Nie nemáte bohatého strýka v Amerike, ktorý vám odkázal obrovské dedičstvo. Nie, nemáte zázračné schopnosti na odhalenie najvýnosnejších príležitostí na kapitálovom trhu. Áno, toto sú najčastejšie nástrahy, s ktorými sa Slováci stretávajú na internete.

Zhodnotenie v stovkách percent počas niekoľkých dní znie priveľmi dobre na to, aby to bola pravda. Obzvlášť vtedy, ak váš jediný krok bolo odoslanie minimálneho vkladu obchodníkovi.

Neposielajte peniaze s tým, že iba vďaka uhradeniu nejakého poplatku máte možnosť získať zostatok na účte. Seriózne finančné inštitúcie nepotrebujú na zaplatenie poplatkov dodatočné vklady klientov. Poplatky si vedia strhnúť priamo z klientských účtov.

Ak ste už peniaze poslali, pripravte sa na to, že vám peniaze z účtu nepošlú a znova vás oslovia s tým, že investičný účet sa opäť násobne zhodnotil a treba zaplatiť ďalšie poplatky. Ak odmietnete, pridajú sa z ich strany hrozby a nátlak.

Dolfiho TIP! Prečítajte si tiež: Pozor na podvody pri „investovaní“

Peniaze sa ťažko zarábajú a veľmi ľahko míňajú. Pri platbách cez internet je to platobná karta, ktorá umožňuje rýchle znižovanie zostatku na bežnom účte. Preto treba mať úspory oddelené od peňazí určených na bežné výdavky. Sporiaci alebo termínovaný účet je vhodnou ochranou pred emóciami ovplyvnenými nákupmi. Obzvlášť, ak už naletíte internetovým obchodníkom, ktorí sa zamerajú na váš bežný účet.

Nehľadajte skratky k zbohatnutiu cez neregulované finančné produkty. Tie bežným ľuďom prinášajú nie investičné riziko, ale rovno straty.

Ak si nie ste istý, či je daná investičná príležitosť reálna a nejde o podvod, skúste najprv kontaktovať nezávislého finančného sprostredkovateľa s licenciou na sektor kapitálového trhu. Prípadne sa neváhajte obrátiť na viacerých. (Ich zoznam nájdete na stránkach Národnej banky Slovenska.)

Tí zistia, či je ponuka reálna a tiež či je pre vás vhodná. Zároveň vám pomôžu nájsť riešenie, ktoré vám pomôže žiť život podľa vlastných predstáv.

Pavel Škriniar, finančný analytik Swiss Life Select

Dolfiho TIP! Prečítajte si tiež: Upozornenie NBS: Čoraz častejšie „deepfake“ videá testujú našu obozretnosť