Dnes prinášame pripomienku významnej historickej udalosti viažucej sa k 15. septembru 2008.
V rámci seriálu Dolfiho investičný kalendár prinášame pripomienku významnej historickej udalosti viažucej sa k termínu 15. septembra 2008. Jedná sa o udalosť ktorá otriasla svetovou ekonomikou a bola spúšťačom najväčšej finančnej krízy v 21. storočí. Tou udalosťou bol krach investičnej banky Lehman Brothers.
Pád investičnej banky Lehman Brothers 15. septembra 2008 sa stal jedným z najvýznamnejších momentov finančnej krízy, ktorá zasiahla svetovú ekonomiku. Lehman Brothers, jedna z najstarších a najväčších investičných bánk v Spojených štátoch, bola založená v roku 1847 a mala viac než 150-ročnú históriu v poskytovaní finančných služieb a investícií. Bola považovaná za systémovo významnú inštitúciu, ktorej pád spôsobil globálny šok na finančných trhoch.
Pád Lehman Brothers bol spôsobený kombináciou niekoľkých faktorov. Chamtivosť a agresívna investičná stratégia banky, zameraná na vysoko rizikové hypotekárne cenné papiere, sa nakoniec ukázala ako fatálna. V tomto prostredí sa banka ocitla v situácii, kde mala obrovské množstvo rizikových aktív, ktoré postupne strácali svoju hodnotu. K tomu sa pridala nedostatočná regulácia finančného trhu, ktorá umožnila bankám prijímať neprimerané riziká bez dostatočných bezpečnostných mechanizmov. Nedostatok transparentnosti a dôvery vo finančný systém spôsobil, že sa Lehman Brothers ocitla v situácii, keď nebola schopná získať nové financovanie, čo nakoniec viedlo k jej krachu.
Pád Lehman Brothers spôsobil šok na finančných trhoch a spustil reťazovú reakciu, ktorá zasiahla globálnu ekonomiku. Trhy po celom svete zažili prudké poklesy, došlo k zamrznutiu finančných transakcií a finančné inštitúcie stratili dôveru voči sebe navzájom. To vyústilo do dramatického obmedzenia úverovania, čo malo priamy dopad na reálnu ekonomiku. Firmy a domácnosti po celom svete čelili nedostatku financovania, čo viedlo k znižovaniu spotreby, investícií a nakoniec k masívnej globálnej recesii. Okrem toho, krach Lehman Brothers stiahol so sebou aj ďalšie finančné inštitúcie, ktoré neboli schopné odolať domino efektu krízy.
Pád Lehman Brothers poskytol dôležité lekcie pre investorov a regulátorov. Jedným z najdôležitejších ponaučení je potreba zachovania obozretnosti a chladnej hlavy pri investovaní. Taktiež je nevyhnutné mať na pamäti faktor diverzifikácie portfólia, ktorý je kľúčový, z pohľadu minimalizovania rizika strát v prípade krachu jednej investície. Investori by sa mali zamerať na investovanie len svojich vlastných prostriedkov a vyhýbať sa nadmernému zadlžovaniu. V čase krízy je dôležité nepredávať v panike, ale skôr využiť výpredaje na dokupovanie kvalitných aktív za výhodné ceny.
A hoci index S&P 500 zo svojich maximálnych hodnôt z roku 2007 do marca roku 2009 spadol takmer o 60 % tak v súčasnosti je na hodnote ktorá od jeho maximálnej hodnoty z roku 2007 zodpovedá priemernému ročnému zhodnoteniu 8,9 % p.a.. Ten kto by investoval do indexu S&P 500 v marci roku 2009 by si pripísal po dobu posledných 15 rokov priemerne ročné zhodnotenie 15,3 % p.a..
Investovanie so sebou nesie aj isté riziká. Tie je však možné celkom dobre čiastočne eliminovať nielen diverzifikáciou ale aj investičným horizontom ktorý je účinným nástrojom na volatilitu trhov ktorá k nim jednoducho patrí.
Rada na záver preto znie:
Pri investovaní využívajte osvedčené nástroje eliminácie rizika a nechajte čas pracovať pre Vás.
Ing. Matej Kopál
Autor pracuje pre Asociáciu obchodníkov s cennými papiermi
Dolfiho TIP! Prečítajte si tiež: Investičný kalendár: 10. marec 2000 ako vrchol dot-com bubliny