KOPI Trenažér testov AOCP štatistika

Čo sa stalo so 16. tou najväčšou bankou v USA?

SVB (Silicon Valley Bank) financovala najmä startupy.

Tie sú silne závislé na financovaní, pretože sú spočiatku dosť stratové. Keďže boli úrokové sadzby nízke – a teda peniaze lacné, nebol to problém. Len v roku 2021 vzrástli vklady o 86% na 198 mld USD. Peniaze na financovanie majú startupy väčšinou uložené v banke a postupne ich čerpajú. Banka nenecháva tieto peniaze v trezoroch, ale ich investuje do dlhopisov.

Ibaže keď začali rásť úrokové sadzby, ceny dlhopisov klesli, ale klesli aj akcie technologického sektora. Startupy potrebovali rýchlejšie čerpanie, ale zároveň sa zastavil prílev nových investícií do startupov. „A bolo vymaľované“ – klienti (startupy) potrebovali vybrať svoje peniaze, ale cena peňazí uložených v dlhopisoch klesla.

Banka bola ešte minulú stredu v dobrej finančnej kondícii, uviedol regulátor. O deň neskôr bola insolventná. Po kolapse SVB prišiel ďalší krach, krach Signature bank – ale tá je zase úzko závislá na krypto aktívach (nesprávne nazývaných kryptomeny). Je to ale pochopiteľné. Kryptoaktíva sú zvláštny „fenomén“ a je pochopiteľné, že ich vlastníci ľahko podľahnú panike po krachu inej technologickej banky.

Môže teda krach SVB ohroziť aj iné banky? Rozhodne nie – globálne „domino“ je takmer vylúčené a peniaze uložené v „našich“ bankách sú bezpečné. Bežné banky majú široké portfólio rôznych úverov a rôznych vkladov a investícií. Nie sú tak úzko naviazané na rizikový kapitál ako SVB. Banky ako signature problémy mať môžu, ale to sa nás až tak netýka.

Samozrejme takéto niečo ovplyvní akcie aj iných bánk a celého akciového trhu – ale to je len počiatočná panika. HSBC už oznámila, že kupuje britskú pobočku SVB bank za jednu libru. Aktíva SVB uložené v dlhopisoch sa naviac nevyparili – len potrebujú čas.

Pre slovenského investora je dôležité vedieť, že jeho peniaze investované v podielových fondoch, ETF a dôchodkových fondoch sú široko diverzifikované a krach takejto banky na ne môže mať len sekundárny dopad – teda ak krach ovplyvní celý akciový trh a dôjde k poklesu.

Ondrej Faith, Medical & Financial Consulting, s. r. o.