KOPI Trenažér testov AOCP štatistika

Medvedí trh – keď aj svetlo na konci tunela ktosi zhasol.

Medvedí trh, inflácia, recesia, stagflácia… hrnie sa to na nás zo všetkých médií a to je dobre.

Dobre je to, pretože – i keď sa to lepší, mnoho ľudí nechce o financiách premýšľať, čo je škoda, pretože práve kvôli nim trávime denne mnoho hodín v práci … teda, nie celkom presne kvôli nim – sú len prostriedkom, cez ktorý si vieme zadovážiť všetko čo pre život potrebujeme a čo chceme – aj keď to nepotrebujeme.

… a prečo ten zvláštny názov? Jednak – príde mi zábavný a jednak – ak ste investor, skúste sa z nadhľadu pozrieť na svoje vlastné pocity, keď Vaše úspory strácajú hodnotu, inflácia je vysoká, hypotéka Vám zdražuje, politici Vám radia menej svietiť, menej sa sprchovať, aby ste ušetrili a minister financií (ten náš údajne ani nevlastní kreditnú kartu a chváli sa ako financiám nerozumie) dokáže lusknutím prsta vyhodiť viac ako miliardu, ktorú ani nemáme – takže na dlh. Nemáte niekedy pocit, že to povestné svetlo tam už nesvieti?

Avšak medvedí trh nespôsobujú priamo vojny, inflácia ani zvyšovanie úrokových sadzieb. Medvedie trhy spôsobuje nálada investorov, ktoré sú spôsobené onými udalosťami. Investori nevidia priestor na dostatočné zhodnotenie svojich aktív a trh opúšťajú. Opúšťajú ho, aby sa naň v správnom čase vrátili – ale kedy je ten správny čas?

Čo je medvedí trh?

Vo svojom najpresnejšom význame, je to minimálne 20%-tný pokles indexu S&P 500 zo svojich predchádzajúcich maxím. Index S&P 500 reprezentuje zhruba 500 verejne obchodovaných významných podnikov so sídlom v USA s veľkou trhovou kapitalizáciou. Zloženie indexu berie do úvahy aj sektorové zloženie podnikov (čo vyrábajú, v čom podnikajú), aby to zodpovedalo zloženiu ekonomiky USA. Dalo by sa povedať, že S&P 500 = Americká ekonomika (ďalším významným indexom je Dow Jones – ten ale reprezentuje len priemyselnú časť ekonomiky).

Medvedím trhom sa ale môžu označiť aj poklesy iných indexov ako S&P 500, čiže toto označenie sa môže použiť aj v širšom význame. Medvedím trhom môžu byť nepresne označené aj korekcie na trhu – tie však trvajú krátko – maximálne dva mesiace. Medvedie trhy však môžu trvať mesiace až roky.

Posledné obdobie medvedích trhov bolo v rokoch 2007 až 2009 a S&P 500 stratil až 56,8 % svojej hodnoty (v skutočnosti to boli dva medvedie trhy krátko po sebe). To znamená, že ak mal niekto úspory 100 000 USD investovaných do S&P 500, po 17 tich mesiacoch (toľko medvedí trh trval ako vidno na grafe) z nich mal len 43 200 USD. Ak ale nestratil nervy a zotrval na trhu, po 49 mesiacoch bolo z jeho 43 200 USD opäť 100 000 USD (Tento príklad je – len príklad. Neberie do úvahy náklady spojené s investíciou.).

Čo je býčí trh?

…po daždi nakoniec aj tak zasvieti slnko.

Býčí trh je opakom medvedieho trhu. O býčom trhu hovoríme, keď akcie vzrastú o 20% z predchádzajúceho minima.

Ak idete investovať peniaze do S&P 500 – idete si v prenesenom význame kúpiť podiel na 500 najvýznamnejších spoločnostiach v USA. Je jedno, či veríte vo „svetlé zajtrajšky“, alebo v apokalyptickú budúcnosť bez peňazí, investíciou získavate výrobné prostriedky. Pokiaľ bude ľudstvo potrebovať tovary a služby, ktoré produkujú, budú najlepším „úložiskom“ Vašich peňazí práve oni.

Veľmi dobrú analýzu týchto trendov spravila spoločnosť Invesco. Využili dáta od roku 1957 do roku 2018. V tomto období sa vyskytlo 10 medvedích trhov. Ich trvanie bolo v priemere 11,7 mesiaca a trvanie tých býčích bolo 55,1 mesiaca. Priemerná strata bola -34,33%, naproti tomu priemerný zisk +153,71% .

Kedy je správny čas?

Bank of America (BofA) – nadnárodná investičná banka v rámci svojich výskumných aktivít monitoruje trh a jedným z jej výstupov je aj Bull & Bear Indicator, ktorý vidíte prekreslený nižšie na obrázku. Indikátor naznačuje, či je vhodný (nie najvhodnejší) čas na nákup. Analytik Michael Hartnett z BofA odhaduje ešte ďalšie poklesy na indexe S&P 500 až k hladine 3 000 bodov (včera – 27.6.2022 zatváral index na 3 900 bodoch), pričom očakáva, že nastanú masívne nákupy, ktoré hodnotu znásobia až na 6 000 bodov.

Je tento graf spoľahlivý?  Rozhodne nie natoľko, aby ste sa riadili iba podľa neho. Na nule bol v Auguste 2002, v júli 2008, v septembri 2011 a 2015, januári 2016 a marci 2020. 2002, 2008 a 2011 nasledovali za tri mesiace skutočne silné rasty akcií.

Je správny čas? Otázka, ktorú si kladie každý aktívny investor. Čakaním na správny čas – tento prístup sa volá „časovanie trhu“ je väčšia šanca premárniť ho, ako správny čas trafiť. Väčšina investorov sú pasívny investori, ktorí nemajú čas, peniaze ani znalosti, aby aktívne obchodovali na akciových trhoch. Tí, ktorí na nich aktívne investujú väčšinou aj tak z dlhodobého horizontu trh neporazia. Preto takémuto klamu nepodľahnite ani Vy.

Aj keď je graf optimistický, čaká nás obdobie sprísňovania menovej politiky – rast úrokových sadzieb a „kvantitatívne uťahovanie“ – sťahovanie peňazí z trhu. Cieľom je znížiť infláciu, ktorá naopak núti investorov hľadať aktíva s uspokojivým výnosom.

Toto obdobie môžete veľmi efektívne využiť na „upratanie“ svojich investícií, na prehodnotenie (alebo stanovenie) rozumných investičných cieľov. Investovať „musíte“ – napríklad formou sporenia do dôchodku. Inak riskujete chudobu, ktorej základy upevňujú politici každým ďalším nezmyselným zadlžovaním štátneho rozpočtu. Ak si svoj dôchodok nevyriešite Vy dnes – nevyrieši ho nikto. Veď si len vezmite – posledných 20 rokov neustále „reformujeme“ dôchodkový systém a čo sme dosiahli? Iba to, že máme o 20 rokov menej času na zabezpečenie svojich dôchodkov.

Čo robiť, čo nerobiť a akým informáciám určite nepodľahnúť v časoch medvedích trhov skúsim zhrnúť v ďalšom článku.

Ondrej Faith, Medical & Financial Consulting, s. r. o.