AOCP štatistika

Investičný dotazník – významný nástroj ochrany klienta

Pozor, investičný dotazník má dôležitý účel. Pokiaľ ho nevyplníte pravdivo, môže sa Vám to vypomstiť!

Ak ste už niekedy investovali do cenných papierov, istotne to poznáte. Investičný sprostredkovateľ Vám ukáže kopu papierov, ako sú predzmluvné podmienky, zmluva, obchodné podmienky, cenník a podobne. Zvyčajná administratíva, ktorou sa chtiac či nechtiac musíte prekúsať…

Jeden dokument však predsa len trochu vyčnieva z radu. Zvykne sa volať investičný dotazník, investičný profil, test klienta a podobne. Obsahuje množstvo viac či menej drzých otázok, pátrajúcich po Vašich znalostiach, vzdelaní, skúsenostiach s finančnými nástrojmi, či dokonca Vašej finančnej situácii.

V dnešnej informačnej dobe, keď o nás kde-kto zbiera údaje, je celkom prirodzené že nie vždy sme ochotní pravdivé údaje poskytnúť. Ale pozor – investičný dotazník má dôležitý účel. Pokiaľ ho nevyplníte pravdivo, môže sa Vám to vypomstiť.

Nepravdivé vyplnenie investičného dotazníka Vás môže stáť časom nemilé prekvapenie.

Rozumiete tomu, čo robíte so svojimi peniazmi?

Všetci investiční sprostredkovatelia, vrátane obchodníkov s cennými papiermi alebo bánk, majú zákonnú povinnosť zistiť, či pri investovaní rozumiete tomu, čo so svojimi peniazmi robíte. Pokiaľ Vám majú s investovaním poradiť, alebo dokonca Vaše investície riadiť, musia zisťovať ešte viac. Čo chcete investovaním dosiahnuť. Na akú dlhú dobu chcete nechať peniaze pracovať, resp. kedy ich budete potrebovať. Aké veľké výkyvy v hodnote investície emocionálne zvládnete. Akú veľkú sumu peňazí môžete stratiť bez toho, aby Vás to zruinovalo. A tak ďalej…

Čím komplikovanejšie produkty, tým viac otázok. Mnohí začínajúci investori cítia nechuť poskytovať o sebe také množstvo informácií. Veď načo aj, častokrát prídu za sprostredkovateľom s konkrétnou predstavou, do čoho by chceli investovať. Ale práve tým si môžu veľmi uškodiť.

Investičný sprostredkovateľ je tak trochu ako lekár

Najskôr sa veľa pýta, ako sa cítite, aké lieky beriete, kde Vás bolí, koľko športujete, aké ste mali choroby. Až potom určí diagnózu. Každý vie, že od lekára, ktorý sa nič nepýta a hneď predpisuje treba rýchlo utekať preč.

Váš finančný sprostredkovateľ by sa mal o Vás starať nielen v dobrom, ale aj v zlom počasí.

Podobné je to s investovaním. Dobrý investičný sprostredkovateľ s Vami Váš investičný dotazník podrobne prejde. Nebude Vás navádzať na „správne“ odpovede, aby Vám mohol niečo predať. Investovanie je dlhodobý proces, niekedy aj celoživotný a Váš sprostredkovateľ by sa mal o Vás starať nielen pred investíciou, ale aj po nej.

Mal by sa Vás pravidelne pýtať, či sa na Vašej situácii niečo nezmenilo, tak ako sa lekár pýta pacienta ako sa cíti. Investícia, ktorá Vám pasovala pred rokmi tesne po vysokej škole, Vám nemusí pasovať teraz, keď čakáte prírastok do rodiny. Dynamický investičný nástroj, ktorý Vám doteraz pekne zarábal, môže byť úplne nevhodný pre niekoho, kto bude potrebovať peniaze možno už o týždeň.

A platí to aj naopak, pokiaľ sa Vám v práci darí a Vaše príjmy podstatne stúpli, môžete si dovoliť riskantnejšie investície s vyšším výnosom. Preto nečakajte, až Vás sprostredkovateľ požiada o aktualizáciu dotazníka. Keď nastanú dôležité zmeny, ozvite sa Vy jemu.

Meniť sa však nemusí len Vaša situácia

Niekedy sa zmenia finančné trhy. Akciové tituly, ktoré desať rokov rástli, zrazu výrazne klesnú. Nástroje ktorých hodnota bola stabilná, teraz menia cenu o desiatky percent denne. Aj v tejto situácii by mal Váš sprostredkovateľ vyhodnocovať Vaše investičné ciele a možnosti. A v prípade potreby zmeniť stratégiu.

To však neurobí, ak ste v investičnom dotazníku klamali, že ste investičný guru, ktorý hravo zvládne akýkoľvek prepad…

Myslite na to dopredu a majte na pamäti, že finančné trhy, to sú nielen pekné výnosy, ale občas aj veľmi krušné chvíle. Pokiaľ budete pri vypĺňaní investičného dotazníka úprimní, Váš investičný sprostredkovateľ Vám pomôže zveľadiť Vaše bohatstvo bez zbytočných nástrah.

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi